Testy ciążowe

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Testy ciążowe pozwalają wykryć hormon hCG, tzw: gonadotropinę kosmówkową, której obecność w moczu i krwi potwierdza zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Hormon jest obecny już w tydzień od zapłodnienia, a jego obecność wzrasta do 2-3 miesiąca ciąży, później już spada. Tydzień od zapłodnienia ilość hormonu we krwi pozwala potwierdzić obecność ciąży, około dwa tygodnie od zapłodnienia w moczu.

Testy przeprowadzić możesz zarówno w domu – testy moczu oraz w laboratorium – testy moczu i krwi

Testy moczu
Sprzedawane są bez recepty. W zależności od rodzaju kosztują mniej więcej 10 – 20 złotych. Dostępne są w aptekach, sprzedawane są też w drogeriach i supermakretach. Możesz też kupić test przez Internet np. na aukcji jednak dokonując takiego zakupu będziesz musiała czekać dłużej by potwierdzić swoje obawy. Przed zakupem zwróć uwagę w jakim czasie sprzedający zobowiązuje się wysłać towar oraz na datę ważności.

Matematyka
Testy mogą wykazać już nawet tygodniową ciążę, więc są wiarygodne w 14 dni od niebezpiecznego stosunku – od dnia niebezpiecznego stosunku należy liczyć siedem dni na możliwe zapłodnienie (dzień stosunku nie musi być dniem zapłodnienia, a od stosunku do zapłodnienia może minąć maksymalnie siedem dni). Najbardziej wiarygodny będzie test zrobiony w dniu planowanej miesiączki czy nawet tydzień później.

Użycie
Testy moczu są bardzo łatwe w użyciu, nie wymagają żadnych wcześniejszych przygotowań i dają odpowiedź w bardzo szybkim czasie. Mogą też Cię okłamać – np. jeśli przyjmujesz leki antydepresyjne, cierpisz na nadczynność tarczycy czy choroby nerek. Dlatego jeśli podejrzewasz, że możesz być w ciąży aby wykluczyć lub potwierdzić jej obecność idź do lekarza. Test zrób rano, zaraz po przebudzeniu bo wtedy stężenie hormonu hCG jest najwyższe. Schemat obsługi i działania testów jest do siebie podobny, jednak testy mogą się od siebie różnić więc dokładnie przeczytaj instrukcję.

Rodzaje testów:
Testy różnią się między sobą rodzajem pobrania moczu oraz czułością wykazania obecności w moczu hormonu gonadotropiny kosmówkowej.
Strumieniowy, w postaci flamastra – test należy umieścić pod strumieniem moczu
Płytkowy – mocz pobierany jest do pipety i pipetą wypuszczany do okienka
Paskowy – pasek należy umieścić w pojemniku z moczem

Antykoncepcja
Rodzaj przyjmowanej antykoncepcji nie wpływa na wynik testów, nawet jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalna test da Ci pewną odpowiedź. Niektóre leki mogą wpływać na wynik testu.

Objawy
Wszystkie objawy, charakterystyczne dla ciąży w jej pierwszym okresie mogą mieć inną przyczynę i z ciąża tyle wspólnego ile nic. Dodatkowo objawy mogą występować pojedynczo, w parach czy w gromadzie – może Ci się spóźniać okres i możesz mieć nudności, ale nie musisz być ciąży.
Czytaj dalej o objawionych objawach

Nie jesteś w ciąży?
Jeśli nie jesteś w ciąży, ale nadal podejrzewasz, że możesz być szybko mamą, bo test wykonałaś zbyt szybko idź do lekarza bądź odczekaj tydzień lub dwa i zrób test ponownie. Jeśli test ponownie będzie negatywny nie jesteś w ciąży. Jeśli nie jesteś w ciąży i nie planujesz dzieci zacznij regularnie stosować antykoncepcję.

Jesteś w ciąży?
Jesli test wykazał wynik pozytywny koniecznie udaj się do ginekologa. Ciąża potrzebuje pomocy od pierwszych dni, a młoda ciąża jeszcze bardziej. Test może być pozytywny także w kilku przypadkach: choroby nerek, przyjmowania leków antydepresyjnych czy nadczynności tarczycy.

Laboratorium
Testy moczu

Testy krwi
Wykonywane są w laboratorium i mogą wykazać ciążę już nawet tydzień po zapłodnieniu. Bazują na wykryciu hormonu hCG w surowicy krwi. Pozwala on tez na ustalenie wieku ciąży.

Nigdy nie korzystaj z testów ciążowych on-line, które na podstawie Twoich odpowiedzi mają odpowiedzieć czy jesteś w ciąży. Tego typu testy są zazwyczaj płatne i zawsze niewiarygodne. Nie ma innej możliwości potwierdzenia ciąży przez Internet, to bzdura.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 85 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*