Gdy nos się zatyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Problemy z oddychaniem, przewlekły katar, zatkany nos, chrapanie, a nawet bóle klasyfikowane zwykle jako migrenowe to przypadłości, które często bagatelizujemy lub walczymy tylko z ich objawami.

Zazwyczaj uciążliwe nie tylko dla nas, ale także dla naszych bliskich dolegliwości mają wspólną przyczynę – skrzywienie przegrody nosa. Aby pozbyć się tych pozornie nieuleczalnych problemów wystarczy dobrze postawiona diagnoza i zabieg przeprowadzony za pomocą nowoczesnych metod.

Zmiany w przegrodzie nosowej

Przegroda nosowa w części przedniej zbudowana jest z chrząstki, w tylnej zaś z cienkiej kości. Wyściełana błoną śluzową, dzieli jamę nosa na dwie części. Do jej deformacji dochodzi bardzo często na skutek urazów okołoporodowych urazów nosa lub jego złamania. Przyczyną może być również wrodzona wada anatomiczna. Skrzywienie przegrody nosa jest przez większość osób nieodczuwalne. Znaczniejsze deformacje jednak pogarszają drożność nosa, co objawia się trudnościami z oddychaniem, częstym zatykaniem się nosa czy permanentnym katarem. Niedrożność prowadzi do tworzenia się organizmów beztlenowych w zatokach, co powoduje stany zapalne. Jak mówią lekarze specjaliści z portalu
www.chorezatoki.pl, aż 6 na 10 bólów klasyfikowanych jako migrenowe to tak naprawdę bóle zatok, związane ze stanami zapalnymi. Skrzywienie przegrody nosowej ma jednak wpływ nie tylko na górne partie naszej głowy – oddziałuje też na górne drogi oddechowe.

Nowoczesne metody korekcji

W momencie, kiedy mamy trudności z oddychaniem przez nos, mimowolnie zaczynamy oddychać przez usta. W ten sposób wprowadzamy do organizmu nieprzefiltrowane powietrze, wysuszając tym samym gardło. Prowadzi to do stanów zapalnych gardła, migdałków i górnych dróg oddechowych. Tych nieprzyjemnych konsekwencji można się szybko pozbyć poprzez zabieg operacyjny, zwany septoplastyką. Dotychczas operacja na przegrodzie nosowej kojarzyła się z bólem, długim okresem rekonwalescencji i występującymi często powikłaniami. Rozwój medycyny przyczynił się jednak do powstania nowych, znacznie mniej dokuczliwych dla pacjenta metod leczenia. Jedną z nich jest nowoczesna, małoinwazyjna metoda endoskopowa, wykonywana w Centrum Medycznym MML w Warszawie. Polega ona na wykonaniu małych nacięć na błonie śluzowej i wyrównaniu kształtu nosa. Zabieg ten trwa od 30 do 60 minut, a pacjent tego samego dnia może opuścić klinikę, a już po 3 dobach od zabiegu wraca zazwyczaj do codziennych zajęć. Ważnym elementem tej metody jest stosowanie do opatrywania nacięć w błonie śluzowej spongostanu – opatrunku żelowego, który w sposób naturalny rozpuszcza się wewnątrz nosa.
Skrzywienie przegrody nosowej rodzi kłopoty ze stałą niedrożnością nosa, co może prowadzić do zapalenia zatok. Z reguły leczenie stanów ostrych zaczyna się od farmakoterapii, są jednak pacjenci, u których leczenie farmakologiczne nie przynosi zamierzonych efektów i zapalenie przechodzi w proces przewlekły. Do leczenia stanów zapalnych zatok stosuje się obecnie wykonywany metoda endoskopową zabieg płukania zatok. Za pomocą dwóch rodzajów unikalnych końcówek wprowadzanych do zatok można usunąć zalegającą wydzielinę zapalną z zatok czołowych i szczękowych. Zabieg ten pozwala pozbyć się stanu zapalnego oraz beztlenowych organizmów z zatok. Płukanie zatok pozwala także na dostarczenie do ich wnętrza leków i antybiotyków.

Nie jest to jednak jedyna metoda udrażniania zatok. Lekarze specjaliści z Centrum Medycznego MML wykonują również balonoplastykę oraz funkcjonalną, endoskopową operację zatok (w skrócie FEOZ). Pierwsza z nich polega na wprowadzeniu przez nos do naturalnego ujścia zatok niewielkiego cewnika z bardzo wytrzymałym balonikiem (zrobionym ze specjalnego tworzywa). Położenie cewnika kontroluje się za pomocą endoskopu. Balonik wypełnia się płynem pod ciśnieniem kilku do kilkunastu atmosfer. Prowadzi to do trwałego i skutecznego udrożnienia ujścia zatok, oraz pozwala wypłukać z nich zalegającą wydzielinę. Balonoplastyka jest najnowszą techniką udrażniania zatok przynosowych, coraz częściej stosowaną nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w Europie. FEOZ z kolei polega na oszczędnym usunięciu błony śluzowej, czyli usunięciu tkanek zmienionych zapalnie. Jest to zabieg mikrochirurgiczny, wykonywany przy użyciu wizualizacji endoskopowej. Operacja prowadzona jest wewnątrznosowo, bez konieczności cięcia skóry w obrębie twarzy. Usunięcie tkanek zmienionych zapalnie przywraca prawidłową wentylację zatok przynosowych, udrażnia je i zapobiega dalszemu rozwojowi zapalenia. Również w tym przypadku zastosowane nowoczesne metody pozwalają na powrót pacjenta do normalnego trybu życia w ciągu kilku dni od zabiegu.

Zmiany przegrody nosa, a chrapanie

Skrzywienie przegrody nosowej może być też przyczyną innego problemu – chrapania. Jak twierdzą lekarze specjaliści z portalu www.niechrapanie.pl – chrapanie to choroba. Może ona mieć rożne przyczyny, takie jak zapadanie się podniebienia miękkiego czy tylnej ściany gardła, problemy z przegrodą nosową, a także zbyt długi języczek. Jak pokazują najnowsze badania CBOS, w Polsce chrapie co najmniej 60% dorosłych mężczyzn, z czego większość ten problem bagatelizuje. Konsekwencją chrapania i bezdechu sennego jest niedotlenienie organizmu, co prowadzić może do zawału serca, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, przerostu prawej komory serca lub zwykłego niewyspania. Problem ten powinien być diagnozowany i leczony przez lekarzy specjalistów. Placówką mającą doświadczenie w leczeniu chrapania jest Centrum Leczenia Chrapania typu Snoring Center przy Klinice MML, gdzie stosuje się najnowsze i małoinwazyjne techniki leczenia. Dziś Centrum szczyci się największą ilością wyleczonych Pacjentów (ponad 9 tysięcy). Wciąż czytamy o postępach w medycynie i nowoczesnych metodach, ale czy kiedykolwiek podejmujemy kroki by sami zająć się sobą i swoim zdrowiem? Oddajmy się w ręce specjalistów i wyleczmy raz na zawsze z naszych dolegliwości. A gdzie indziej się leczyć, jak nie u najlepszych?

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 85 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia.Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*